Kudy vede naše cesta k písmu a proč?

» Posláno dne Čer 11, 2013 do Blog | 0 komentářů

Kudy vede naše cesta k písmu a proč?

Roku 863 se vydali soluňští bratři Konstantin a Metoděj na cestu z tehdejší Konstantinopole do neznámých oblastí severu, na Velkou Moravu. Můžeme předpokládat, že putovali po jim známé římské cestě Via Egantia, procházející Soluní. Po ní mohli směřovat až na pobřeží Středozemního moře (Jadranu) do přístavního města Dyrrhacion (dnešní Drače v Albánii), odtud lodí do Benátek, kde již začínala Jantarová stezka, vedoucí až k Baltskému moři přes území Velké Moravy.

Trasa cesty Konstantina a Metoděje na území Velké Moravy není přesně známa, proto vycházíme z historických předpokladů; jestli se tedy něčím lišíme, tak vězte, že i názory historiků se různí.

Trasou z českého území do Istanbulu následujeme odkaz poslů knížete Rostislava, kteří nesli zprávu císaři Michalovi. Jednalo se o větší ozbrojenou skupinu, a proto s největší pravděpodobností zvolili nejkratší, ale méně bezpečnou pozemní cestu přes balkánské území.

Cyril s Metodějem a jejich družinou pak s největší pravděpodobností naopak zvolili sice delší, ale bezpečnější cestu, a to Římskou stezkou z Istanbulu dále procházející Soluní až k přístavnímu městu Drače, odkud pluli po Jaderském moři do Benátek. My sice nepoplujeme lodí, ale tuto trasu překonáme v doprovodném vozidle podél pobřeží Jaderského moře. Další kroky bratří směřovali z Benátek po Jantarové stezce až na území Velké Moravy. Tak i my usedneme na svá kola a z italských Benátek budeme pokračovat po historické Jantarové stezce až na Velehrad.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>