Den 26. na Cestě k písmu

» Posláno dne Srp 23, 2013 do Blog | 0 komentářů

Den 26. na Cestě k písmu

Čím blíže domovu, tím větší zima. Kde jsme ,,klepali kosu“? A kdo nám potvrdil, že jdeme správnou cestou?

V noci z pondělí na úterý hustě pršelo, což se pak odrazilo i na úterní teplotě celého dne. Ráno jsme se ve Slovinsku rozloučili, poděkovali jsme a vyjeli zase o něco dál. Studený vítr byl už i tak krutý, takže co teprve ve spojení sice menšího, ale vytrvalého deštíku…

Slunce vylézalo z pod mraků až po poledni, a tak jsme si chtěli na první pohled pochmurný den zpříjemnit. Po cestě jsme narazili na krámek s koblihami. Ale ne  tak ledajakými – koblihami asi dvaapůlkrát většími než běžně u nás, jsou známé po celém Slovinsku. Říká se jim krofy a je to jedna z chloub Slovinců, mají totiž za to, že právě oni vymysleli koblihy.

Pokračovalo se dál. Cyklisté stále žasli nad rychlým rozšiřováním sítě cyklostezek ve Slovinsku jen za několik málo let.

Na večer, když jsme projížděli nenápadnou vesničkou Lovrenc nad Ravskem poliu,  jsme málem minuli malý kostelík s malbami Cyrila a Metoděje nad vchodem. Zastavili jsme se tam, abychom prohodili pár slov o Cyrilu a Metodějovi s místním farářem. Ten nás přátelsky uvítal i přesto, že na nás moc času neměl. Ještě ani nedošel na faru celý tým, a už nám chystal občerstvení několika chutí a bylo vidět, jakou má radost, když jsme se přestali ostýchat a nabídli si. Sympatický kněz nám potvrdil, že téměř jistě právě touto vesničkou procházeli Cyril a Metoděj, když přicházeli k nám na Velkou Moravu. Před odchodem nám na rozloučenou popřál šťastný zbytek cesty a daroval několik plechovek místního piva.

Mezitím, co se natáčelo, dva cyklisté vyjeli hledat místo k přespání. Střechu nad hlavou nám v jedné ze svých budov poskytli slovinští minorité. Sice nám ani tam nebyla sprcha, ale zapůjčili nám matrace, na kterých se hned spalo příjemněji. Noc se nám protáhla o přátelskou při Pavla s Dášou o tom, jestli je důležité pro zjištění spotřeby a spočítání tankovaného benzínu mít plnou nádrž a znát její objem. Z přednášek, které trvaly do půlnoci, jsme pravdu stejně nezjistili, a tak jsme šli spát, abychom nezaspali místní mši.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>