Den 22. na Cestě k písmu

» Posláno dne Srp 18, 2013 do Blog | 0 komentářů

Den 22. na Cestě k písmu

Cyklisté následují cestu Cyrila a Metoděje místo lodí autem. Jak zvládají časovou náročnost? A kudy vede jejich cesta teď?

V Soluni pro nás ráno začalo s východem slunce. Nebylo totiž možné ztrácet čas a muselo se ze Soluně vyjet co nejdříve. První zastávkou byl novodobý kostel Cyrila a Metoděje, kde právě probíhaly přípravy na mši k svátku Nanebevzetí Panny Marie. Především i díky tomuto svátku noc před 15. srpnem chodí průvod věřících malý okruh městem k Agii Sofii a hlavně se ten den zavírá většina obchodů a nepracuje se. Další významnou památkou na naší cestě byl kostel Sv. Pavla.

Odteď už cyklisté nasedli do auta: cestu do Benátek, kterou Cyril a Metoděj jeli podle historiků lodí, my z finančních důvodů projedeme autem. Loď by sice vrchovatě splňovala a kopírovala trasu obou věrozvěstů, ale na druhou stranu, kdo může říct, že za 24 hodin se objevil v Řecku, Makedonii, Kosovu, Černé hoře, Bosně a Hercegovině a Chorvatsku? A to díky dvěma řidičům, kteří se celou noc střídali mezitím, co ostatní čerpali sílu ze spánku.

I přesto na tu noc jen tak nezapomenou nejen řidiči. Nespočet překročených hranic, prudké stoupání do vysokých serpentin, kultury a život v různých zemích, které stačilo vidět za okýnkem, nebo krásné výhledy při východu slunce. Po tom, co jsme v Kosovu museli zaplatit 30 euro za 15-ti denní pojištění, aby nás pustili přes hranice, i přes to, že jsme Kosovem projížděli asi jen tři hodiny, už následovaly jen příjemnější události. Jako například, když se octnete na nejjižnějším fiórském bodě, a nebo nezapomenutelný pohled při ranním sluníčku na poloostrov Svatý Štěpán, který ale kromě dvou řidičů a navigátora celý tým zaspal.

Pak jsme si ještě dopřáli místo sprchy moře jako v Turecku. Najít ale jinou než přeplněnou pláž v oblasti 20 km byl problém. Alespoň jsme ale pobavili turisty, když jsme s naším ,,autobusem“ najeli k pláži do slepé uličky a nemohli vycouvat. Po zbytku dne stráveného v autě si část týmu zašla na ochutnávku chorvatské kuchyně. Grilované chobotničky nakonec nejsou nejhorší. A už vůbec nechutnají špatně v přístavní restauraci u moře v domácím stylu. Po menší vycházce z poutnického bytí všichni opět nasedli do auta a jelo se přes noc k italským hranicím.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>